מייגן מרקל, התוספת האחרונה למשפחת המלוכה, היפנטה את העולם בשבוע שעבר כשנישאה לבחיר לבה הנסיך הארי. איך זה רלוונטי למעצבים? כי שלשום נחשף ׳שלט האצולה׳ (Coat of Arms) שעוצב במיוחד עבורה, רווי באלמנטים סמליים ומלכותיים כיאה למסורת ההרדליקה.

הֶרֶלדיקה (באנגלית: Heraldry) היא המדע והאמנות של תכנון, הצגת, תיאור ותיעוד שלטי אצולה. היא נולדה בימי הביניים, מתוך הצורך בשיטה להבחין בין האבירים שלחמו בקרבות או בתחרויות הפלה ברומח ולתיאור ההתקנים שהם נשאו, או ציירו, על מגינם.

WPA Pool/Getty Images
תתחדשי! מקור: WPA Pool/Getty Images

הדוכסית מסאסקס לקחה חלק אקטיבי בעיצוב השלט על-מנת להגיע לתוצאה אישית וייצוגית כאחד: הרקע הכחול של המגן מסמל את האוקיינוס השקט המתנפץ לחופי קליפורניה, והקרניים הזהובות מייצגות את השמש – שני סממנים מובהקים למדינת מוצאה של מרקל. מתחת למגן צומח הפרח הלאומי של קליפורניה, הפרג, ופרח מסוג wintersweet הפורח בגינותיו של ארמון קנסינגטון.

 

הדמויות התומכות במגן מסמלות בדרך-כלל את חברי משפחת המלוכה, ובמקרה זה ציפור השיר מייצגת את מייגן, והאריה שלשמאלה מייצג את בעלה – הנסיך הארי. על צווארה של הציפור מונח כתר המעוטר בשני צלבי ׳פאטה׳, ארבעה פְלֵר דֶה לִיס (או שושנים צחורים בשבילכם), ושני עלי תות – אלמנטים הרלדיים נפוצים.

מקורה הפעור של הציפור ושלישיית הנוצות הממוקמות על חלקה של מרקל במגן מסמלים את עוצמתן וחשיבותן של התקשורת והמילים, וכיאה לאישה נשואה – היא חולקת את המגן עם סמלו של בעלה.

[Screenshot: Kensington Palace]
[Screenshot: Kensington Palace]

השלט, אשר מעורר דיונים סוערים בקרב קהילות עיצוב בשל ההבעות ותנוחות הגוף של הדמויות, התפרסם רק לאחר שקיבל את אישורם הסופי של המלכה אליזבת ה-II ושל מר תומס וודקוק הממונה על ההרלדיקה באנגליה.

וודקוק תרם את חמישים הפניז שלו על עיצוב סמלים הרדליים והעיד שהמוצלחים מביניהם מעוצבים בפשטות (אתה בטוח?), כמו שלטה של מרקל השומר על הקומפוזיציה של סמל הממלכה הבריטית.

נותר רק לומר – YAS QWEEN!

 

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here