בעודנו מרותקים למסכי המחשב והניידים, מתרחשת לאט לאט מהפכה בתחום הנייר האלקטרוני ודיו האלקטרוני (e-ink). הקינדל המפורסם של אמזון פתח את הדרך לקוראים דיגיטליים, אבל חסרות לו יכולות של קליטת נתונים. כלומר, הוא מצוין לקריאה אבל לא תוכלו לשרטט עליו דבר (לפחות לא בצורה שתשאיר את המסך ללא פגע). אם הקינדל מטרתו להחליף ספרים, הפיתוח הטכנולוגי של טאבלטים מבוססי דיו אלקטרוני נועד להחליף את המחברות. כך, הרים של נייר נכתבים בעולם ללא נייר.

סטודנטים, מעצבים ואנשי מקצוע נוספים מסתובבים במשרדים עם מחברות לכתיבת סיכומים, איורי

סקיצות וקשקושים אחרים. המעקב אחרי המחברות הללו מסובך מאד ואנשים נוטים לאבד אותן באמצע הדרך ואז להתחיל מחברת חדשה. רוב המחברות הללו מסיימות את חייהן בפח האשפה. ברור שכמויות אדירות של נייר מבזבזות לשווא. כבר שני עשורים שמבטיחים לנו שאוטוטו הנייר יעלם מהעולם, אבל נראה שהוא לא הולך לשום מקום.

 

הדור החדש של טאבלטים מבוססי דיו אלקטרוני מגיע בכדי לשנות את המצב. מכשירים אלו, הם למעשה טאבלטים אינטראקטיביים. אך, במקום מסכים העובדים על תאורה, הם פועלים בטכנולוגיית הדיו האלקטרוני. בטכנולוגיה זו חלקיקים קטנים של חומר מסודרים כל פעם מחדש לפי זרם חשמלי. אחד היתרונות המרכזיים הוא שקל יותר לקרוא במכשירים אלו, שכן הם לא מקרינים החוצה אור ולכן מעייפים פחות את העיניים. החידוש מול קינדל הוא שהם מאפשרים לכתוב ולשרטט עליהם, לשמור את הדברים בתיקיות מסודרות, לשלוח במייל וכו’. חלקם גם מאפשרים זיהוי של כתב היד והמרתו לקובץ מחשב (OCR).

כמובן שיש גם חסרונות. המכשירים הללו לא יחליפו את האייפד שכן הם לא מריצים אפליקציות. הם מאפשרים לראות רק שחור לבן, כך שלא תוכלו לצפות בהם בפרק של הסידרה האהובה עליכם. אבל אם אתם מחפשים משהו שיחליף את המחברת המסורתית ויאפשר לכם להיפטר מהררי הדפים, המסמכים והמאמרים שמקיפים אותנו מכל עבר- הרי שיש כאן משהו שווה לבחון לעומק.

ישנן מגוון חברות המייצרות מכשירים בעלי טכנולוגיה זו. לצערנו אין לנו דרך להגיד איזה מכשיר טוב יותר, אולם נמליץ לבדוק היטב את ההבדלים בחומרה, יחד עם גודל המסך ועם ביקורות הקונים לפני שמחליטים.

https://remarkable.com/

בעלי מוצר אחד שנראה מאד איכותי (לפחות ברמת העיצוב) ומזכיר קצת את העיצוב של Apple.

https://shop.boox.com/
בעלי ליין רחב של מוצרים בכל מיני גדלים ומחירים. נראה שיש ביקורות מעורבות על המכשירים השונים ולכן כדאי לבדוק טוב איזה דגם רוכשים.

E-PAD

https://www.kickstarter.com/projects/479880611/e-pad-the-e-ink-android-tablet?utm_source=kickbooster-direct&utm_medium=kickbooster&utm_content=link&utm_campaign=0445eef3

השיקו קמפיין קיקסטארטר מוצלח ומתעדים לצאת לשוק עם המוצר בספטמבר.

אז אם אתם בעלי מודעות סביבתית, פריקים של גדג’טים או חברים שלנו שמחפשים מה לקנות לנו כמתנה, אנחנו ממליצים להתחיל בשלושת אלו J.

מאמר קודםמסיבת הפתיחה של תערוכות האוסף
מאמר הבאשבוע העיצוב ירושלים
20 שנות ניסיון בנושאי דפוס ומדיה דיגיטלית. הרצה בעבר בויצו, שנקר ובצלאל. ניהל את תחומי התוכנות הדיגיטליות וחוויית המשתמש במכללות שונות. יזם בתחומים שונים בעולם הדיגיטל, ממדיה ועד פיתוח מיצגים למוזיאונים ומרכזי מבקרים בישראל ובעולם. עוסק באיפיון, ניהול פרויקטים דיגיטליים פרסום באינטרנט ומסחר אלקטרוני. בין לקוחותיו חברות מובילות וסטראטאפים מתחילים. אם אתם מתקשים להירדם בלילה, אל תוותרו על עותק מספרו: ״מתחם ההגנה הקיים והראוי לחוויית משתמש של תוכנות מחשב״. https://goo.gl/GjRN8R
תגובות פייסבוק

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here