רבות דובר על האופן המדהים שבו אינדיזיין יודעת לעבוד עם בסיסי נתונים, אך פוטושופ נזנחה בצד. ובכן, גם פוטושופ יודעת לייבא מידע מאקסל ועושה את זה בכלל לא רע.

 

בשלב הראשון יש לעצב את הקובץ הרצוי. יש לשים לב לעבודה מסודרת בשכבות ובתיקיות ומתן שמות הולמים לשכבות השונים. את השכבות שאותן נרצה להחליף בין דיסק לדיסק (בדוגמה לפניהו) כדי למקם במקום נגיש בחלון השכבות. בדוגמה שבנינו יצרנו עמוד אישי לזמר. שימו לב לשתי שכבות: שכבת Single Name בה נרצה שיופיע שם שונה לכל סינגל ולשכבה Single (שכבת התמונה הריקה במרכז ההזמנה), בה נרצה למקם את התמונה של הסינגל.

בשלב הבא נגדיר את המשתנים בקובץ (השדות שנרצה שיתחלפו בין דוגמה לדוגמה). לשם כך ניגש לפקודה Image>Variables>Define.

בשדה Layer בחלון נבחר בשכבה הראשונה אותה נרצה לשנות. בשלב זה בחרנו בשכבה Single (שכבת תמונת הסינגל) וסימנו את תיבת הסימון Pixel Replacement כדי להגדיר שהיא תמונה מתחלפת. בשדה Name נתנו לשדה את השם s-pic ובשדה Method הגדרנו את האפשרות Fit (שנוגעת לסיטואציה בה התמונה שתיכנס למסמך שונה בגודלה מהשכבה שיצרנו. עברו על השיטות השונות וקראו על כל אחת מהן בטקסט שיופיע בחלון).

כעת נגדיר את שכבת המלל כשדה משתנה. בשדה Layer נבחר בשכבה Single Name. נסמן את תיבת הסימון Text Replacement כדי להגדיר שהיא שכבת טקסט מתחלף. בשדה Name נתנו לשדה את השם s-name.

ניתן לאשר את החלון. כעת יש להכין את חומרי הגלם לעמודים. ראשית יש להכין תיקיה של תמונות (במקרה הזה תמונות של הסינגלים) ולהכין קובץ אקסל. קובץ האקסל צריך להכיל מספר עמודות זהה למספר השדות המשתנים (במקרה זה 2) ושמות העמודות צריך להיות שמות המשתנים שהגדרנו (במקרה זה s-name ו- s-pic). את הקובץ יש למלא, יש לכתוב את שמות הסינגלים ואת שם התמונה (כולל הסיומת) של כל סינגל – ויש למקם את כל הקבצים באותה תיקיה).

על-מנת שפוטושופ תזהה את האינפורמציה בבסיס הנתונים יש לייצא את קובץ האקסל לקובץ CVC דרך הפקודה קובץ<שמור בשם.

כעת נחזור לפוטושופ. נבחר בפקודה Image>Varaibles>Data Sets ונלחץ על כפתור Import. בחלון שייפתח נבחר את קובץ ה-CVC שיצרנו. שימו לב כיצד החלון מתמלא.

אם נדפדף באמצעות החצים בחלון נוכל לראות כיצד המסמך משתנה בהתאם ל-DS שיצרנו. כעת נרצה לייצר קבצים מכל Data Set שיצרנו. לשם כך ניגש לפקודה File>Export>Data Sets for Files. בשדה Select Folder נבחר היכן לשמור את הקבצים. בשדה Data Sets נבחר לייצא קבצים מכל ה-Data Sets (נבחר באפשרות All Data Sets) ובשדה File Naming נבחר כיצד לקרוא לקבצים. אנו בחרנו בשם הקובץ המקורי + סיומת מספרית.

נאשר את החלון. הקבצים אכן יוצאו. אך לצערנו מדובר בקובצי PSD ואנו מעוניינים בקובצי JPG לצורך שליחה במייל. קודם כל נמקם את הקבצים בתיקיה נפרדת. כעת נבחר בפקודה File<Scripts<Image Processor.

בשלב 1 נלחץ על כפתור Select Folder כדי לבחור על איזו תיקיה לעבוד. בשלב 2 נבחר היכן לשמור את הקבצים שייוצרו. בשלב 3 נבחר את הפורמט הרצוי ואם כתבנו אקשן מתאים, נפעיל אותו בסעיף 4.

מאמר קודםבעיות בחוק הנגישות
מאמר הבאדז’ה-וו טום
דקל מועלם, מרצה של תוכנות אדובי (Adobe) זה כ-20 שנה. מומחה ומרצה מוסמך של אדובי לפוטושופ, אילוסטרייטור ואינדיזיין. כמו כן מדריך עיצוב אתרי אינטרנט, עיצוב לסמארטפונים, אינדיזיין אינטראקטיבי, לייטרום ועוד. שותף לכתיבה של למעלה מעשרה ספרי הדרכה בתחומי עיצוב האתרים והגרפיקה הממוחשבת. לאחרונה הוציא לאור בשיתוף עם הצלם תומר יפה את הספר: "ספר פוטושופ בעברית".
תגובות פייסבוק

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here