העיצוב הסקנדינבי בכלל, והשבדי בפרט, ידוע באיכותו. כשמנתחים את מאפייניו, עולים מושגים כגון מינימליזם, פשטות, ניקיון, נגישות ושימושיות. לצד כל אלה בולטת האסתטיקה הגבוהה, שהפונקציונליות אינה גורעת ממנה. אותו שילוב בין השימושיות לבין האסתטיקה הוא מהמאפיינים הבולטים של העיצוב הסקנדינבי. המינימליזם בא לידי ביטוי גם בצורה וגם בצבע. הצורות המרכיבות את תוצרי העיצוב הסקנדינבי הן צורות בסיסיות, והצבעוניות מונוכרומטית. לרוב מקושרים מאפיינים אלו עם העיצוב התעשייתי המקומי, אך הם בהחלט חלים גם על תחומי עיצוב נוספים, ביניהם עיצוב גרפי.

מעצבת גרפית שמאפייני העיצוב הסקנדינבי בולטים בעבודותיה היא אריאלה עמירב גולדמן בת ה-28. עמירב גולדמן נולדה בירושלים, אך גדלה בסטוקהולם בירת שבדיה. בגיל 18 ארזה את חפציה והעתיקה את מקום מגוריה לתל-אביב שטופת השמש, שבה היא חיה ועובדת עד היום. בשנת 2015 סיימה את לימודיה במחלקה לתקשורת חזותית ב-HIT. בטרם החלה את המסלול המפרך במוסד החולוני, למדה מספר קורסים, ביניהם צילום בקאמרה אובסקורה. כחצי שנה לאחר סיום הלימודים קיבלה החלטה כי היא רוצה לעבוד כמעצבת עצמאית, וכיום היא מנהלת ומפעילה במקביל שני מותגי עיצוב. הראשון הוא סטודיו שנושא את השם The Design Tale והשני הוא The Paper Story – מותג עיצוב שאותו ייסדה בשבדיה, אך פועל גם בישראל, המתמקד בעיצוב פריטים לאירועים פרטיים כגון חתונות.

מאגר לקוחותיה מגוון, וכולל החל מאנשים פרטיים ועד לחברות גדולות. בין המאפיינים הבולטים של עבודותיה של עמירב גולדמן ניתן למנות מינימליזם, שימוש בקווים ישרים ונקיים והתמקדות בטיפוגרפיה איכותית ומוקפדת. למרות שהיא חיה מזה כעשור בישראל, היא מצביעה על העיצוב הסקנדינבי כמקור ההשפעה העיקרי בעבודתה, שאליו היא נחשפת באופן קבוע ממקורות מגוונים, ביניהםKinfolk Magazine . לדבריה, לא רק העיצוב הגרפי הסקנדינבי השפיע עליה, אלא העיצוב הסקנדינבי בכללותו. בין השאר מצאה עמירב גולדמן מקורות השפעה בעיצוב האופנה ובעיצוב התעשייתי הסקנדינבי.

היא עוקבת אחרי הנעשה בתחום העיצוב הגרפי השבדי ומכירה היטב את ענפי האופנה והטקסטיל המקומיים, עיצוב פנים, רהיטים ועוד. לשאלה “מאיזה עיצוב את מושפעת יותר, מזה הישראלי או השבדי?”, היא מצביעה בלי כל ספק על העיצוב הצפון אירופאי. “כשאתה גדל בשבדיה, מלמדים אותך כבר כילד בבית ספר שהעיצוב הנקי והמינימליסטי הוא העיצוב הטוב והנכון”, מספרת עמירב גולדמן. “העיצוב שמסביבך, בין אם עיצוב פנים, עיצוב אופנה וכולי, הוא פשוט ומונוכרומטי, וכך אותו מינימליזם הופך בעיניך לאידיאל היופי בעיצוב”.

“הפשטות היא התחכום האולטימטיבי” היא טוענת. את פילוסופיית העיצוב הזו גיבשה לאחר שהוקסמה בכל פעם מחדש לאחר שראתה כיצד מצליחים מעצבים ואמנים לחתוך החוצה את רעשי הרקע מעבודותיהם, ולהתמקד בפשטות ובמינימליזם. מאפיין בולט בעבודותיה הוא הטיפול הטיפוגרפי המוקפד. “התשוקה שלי מאז ומעולם הייתה פרינט וטיפוגרפיה”, היא מדגישה. “במסגרת עיצוב הפריטים שאני מעצבת אני מתמקדת בטיפוגרפיה איכותית ומעניקה לאותיות את הכבוד הראוי שמגיע להן”.

אתר האינטרנט של סטודיו The Design Tale

בעבודות הסטודיו ניתן לצפות גם כאן 

אינסטגרם

אתר האינטרנט של מותג The Paper Story

אינסטגרם

תגובות פייסבוק

הערה 1

  1. נהדר …היכולת לשלב את האלגנטיות השבדית הקרה עם התיחכום הישראלי החם מביא את הגרפיקה של אריאלה למקום מדהים….

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here