בלתי אפשרי להתעלם מעבודותיו של האמן והמאייר ג'יימס ג'ירט פטרדון. אולי זה בגלל העומס והעושר הגרפי, אולי צבעי הניאון הזוהרים הם אלו שתופסים את העין ואולי בגלל הדימויים, לעיתים אלימים וגרוטסקיים, הכוללים בין השאר גולגולות, רקדנים, רוכבי אופנועים ושדים. ואולי בכלל השילוב בין כולם שיוצר סביבות פוסט אפוקליפטיות עם ניחוחות אימה גותית הוא שעושה את העבודה.

ואכן, סגנונו של פטרדון כולל מספר רב של מוטיבים רעיוניים ןחזותיים המתחברים יחדיו לסגנון ייחודי. הוא אוהב לשלב בעבודותיו בין מקורות השפעה המגיעים מתרבויות, תקופות ומקומות שונים בעולם, ובדרך זו הוא מצליח ליצור משהו חדש. בעבודותיו ניתן לזהות השפעות מגוונות, החל מתרבות הפופ, דרך סוריאליזם ועד קומיקס. הוא מצביע על אמני הקומיקס סואהירו מרו ואונו מורלז ככאלה שמהם הוא שואב השראה. לעומת זאת ההשראה לשימוש בצבעי הניאון העזים מגיעה לדבריו מאורותיה של העיר סידני.

פטרדון, בן 32, נולד בעיר הד יאי שבתאילנד. בגיל שנה היגר עם משפחתו לסידני אוסטרליה, שם גדל ושם הוא גם חי ועובד כיום. במהלך שנות ילדותו ובהמשך בבגרותו נחשף בו זמנית לעושר התרבותי שמציעות שתי התרבויות – האסייתית והאוסטרלית. את לימודי האמנות בהתמחות הדפס, אותם רכש בניו-סאות' וויילס קולג' שבסידני, סיים בהצטיינות בשנת 2007. במסגרת עבודתו הוא חוקר מראות קודרים בניחוח גותי הכוללים טוויסט פסיכדלי של אורות ניאון מתרבות הפופ ומשנות התשעים.

את העיצובים הלא שגרתיים שלו ניתן למצוא במגוון פלטפורמות ומדיומים, דיגיטליים ומודפסים. צבעי הניאון העזים מקבלים חיים על גבי ציורי קירות אבן מצד אחד, ובקובץ גיפ אנימיישן מצד שני. את הגולגולות והשדים ניתן למצוא על ג'קט, אך גם על מכונית מרוץ. לצד היכולת העיצובית בולטת גם היכולת הביצועית הגבוהה וכן השליטה המרשימה בתוכנות הגרפיות, כזו שמעצימה את העבודות עצמן.

השילובים המפתיעים בין כל מקורות ההשראה וההשפעה יצרו דימויים ייחודיים שעוצבו בעבור המותגים הכי גדולים בעולם. על אף שאת הדימויים ניתן להגדיר כלא שגרתיים, שלא לומר מוטרפים, את לקוחותיו זה דווקא לא מרתיע, להיפך. רשימת לקוחותיו, שמגיעים בין השאר מתחומי הפרסום, האופנה והמוסיקה, כוללת מותגי על כגון נייקי, אדידס, דיזל, אפל, מייקרוסופט, אם טי וי ובאדווייזר. פטרדון הוא אמן מוערך בארץ מגוריו ובעולם. בשנה שעברה הציג שתי תערוכות יחיד, האחת בגלריית סופרצ'יף בניו-יורק והשניה בגלריית גודספייס בסידני. אלו מצטרפות לתשע תערוכות יחיד נוספות שהציג מאז שנת 2009. האם הרשימה המכובדת הזו של לקוחות וגלריות מוכיחה ששווה להיות ייחודי, ללכת בדרך שלך ולא להיצמד לטרנדים הקיימים? האם שילוב בין מספר רב של מקורות השראה יכול להיות שילוב מנצח? כשמתבוננים בגף עבודותיו של ג'יימס ג'ירט פטרדון התשובה שעולה בראש היא כן.


אתר האינטרנט של פטרדון

לעמוד האינסטגרם

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here