יחסי מעצב-מתכנת הם יחסים מאד שבריריים. המתכנת אנליטי, מסודר, רואה הכל דרך מספרים ואילו המעצב יצירתי, פרוע ולרוב מבולגן בעבודתו. עכשיו לכו תבנו חברת הייטק… כדי לפתור את המשברים ביניהם, יש צורך במגשר – מין ׳סופר נני׳ דיגיטלי, ובאדובי החליטו שפוטושופ היא הביג מאמא שלהם.

עד שאדובי יחליטו מהי תוכנת העיצוב הדיגיטלית שלהם, מעצבים ימשיכו לנדוד ולהתלבט בין פוטושופ, אילוסטרייטור ואינדיזיין (או אולי בכלל תוכנות אחרות). פוטושופ פיתחה בגרסאות האחרונות שלה כמה שיפורים שממצבים אותה, בעיניי, כטובה והמתאימה מבין השלוש להיות, לרגע זה, חוד החנית הדיגיטלי למעצבים – בעיקר בזכות יכולות הייצוא המתקדמות והמשוכללות שלה.

1.    Quick Export

כמו שזה נשמע, ייצוא מהיר של הקובץ, על Artoboard-יו, עם חיתוך מדויק. פשוט מהיר ומדויק, ותוך שנייה יהיו לכם מספר קבצים (לפי מספר ה-Artboards מוכנים לשליחה).

ואם חשקנו לייצא רק שכבה מסוימת? אין בעיה – קליק ימני על השכבה הרצויה והנה לכם קובץ מוכן וחתוך. מהיר, כבר אמרתי?

כדי לבחור את הפורמט שבו נייצא את הקובץ, את מיקומו ואפילו האם הוא יכלול את ה-Meta Data הרצוי ויומר לפרופיל sRGB, יש לגשת לחלון Export בהעדפות התוכנה.

2.    ייצוא פחות מהיר

במידה ונרצה לייצא קובץ, אבל גם לשלוט בהגדרות שלו, ניגש לפקודת File<Export<Export as.

כן, כן, זה אומר שאפשר להיפרד יפה מ-Save for Web and Devices, למרות שהפקודה עדיין קיימת וזכתה לשם התואר המחמיא – Legacy.

בחלון הייצוא אפשר לבחור את הפורמט הרצוי ואת ההגדרות שלו, אך לא פחות חשוב, אפשר גם לייצא למספר גדלים – לכל מעצבי הרספונסיב המתוסכלים.

גם פקודה זו ניתנת להפעלה על שכבה מסוימת, וגם הפעם כל מה שצריך לעשות הוא קליק ימני על השכבה הרצויה.

3.    Artboards to Files

אחד התסכולים המוצדקים בקרב מעצבי דיגיטל היה נעוץ בעובדה שייצוא של מסמך עם Artboards היה מייצא את כל גודל ה-Canvas, ללא חיתוך לגודל ה-Artboards. הפקודה Artboards to Files פותרת את הבעיה. הפקודה מאד דומה לפקודת הייצוא הרגילה, אך כוללת אפשרויות כמו לייצא PSD, למשל – אידיאלי לשיפור האווירה העכורה בבית המעצב והמתכנת.

4.    Generate Assets

אני שייך לדור שהיה צריך ניסיון בפיצריה כדי להכין קבצי תמונות למתכנת, באמצעות כלי ה-Slice, ינוח על משכבו בשלום. זוועה אמתית. מי שחווה את האימה לא יאמין כמה זה פשוט היום. ניגשים לשכבה הרצויה, משנים את שמה לשם הקובץ שנרצה להעניק לה ומוסיפים לה את הסיומת. זהו.

במידה שישנן הגדרות מיוחדות עבור הקובץ, ישנם מספר טריקים שאפשר לבצע. אפשר, למשל לקבוע את אחוז הדחיסה של ה-Jpg.

אפשר לקבוע את אחוז שינוי הגודל של השכבה בעת הייצוא.

ואפילו אפשר לבחור (וליצור) את תת התיקייה שבה יישמר הקובץ.

כדי לבצע את הפלא, יש לבחור פשוט בפקודה File<Generate Assets

והנה תיקייה למופת, כולל תת התיקייה שבחרנו ליצור.

אני משער שהוויכוח האם פוטושופ היא כלי אידיאלי למעצבי אתרים ימשיך ביתר שאת, בטח בתקופה שתוכנות חדשות מנסות לזנב באדובי. עם זאת, לאלו שכבר בחרו בפוטושופ ככלי למטרות מהסוג שהזכרנו, תשמחו לגלות את האפשרויות הללו, שהופכות את העבודה עם המתכנת ל(מעט) יותר סבילים.

תגובות פייסבוק

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here