אדם שר, מעצב בחברת Taboola, הצליח לפנות קצת זמן בסדר יומו העמוס בשבילנו. יש לנו מזל, לעיתים רחוקות יוצא לנו לראיין מעצב ראשי של מוצר בחברה מובילה בתחומה אשר שווה מיליארדי דולרים. התוצאה לפניכם:

אדם שר
אדם שר

היי אדם, ספר לנו קצת עלייך, מה הרקע שלך ואיך הגעת לתחום ה UX?
אני עובד בתחום של עיצוב ממשקים וחווית משתמש קרוב לעשרים שנה.
כשסיימתי את לימודיי במחלקה לתקשורת חזותית ב’ויטל’ (כרגע שנקר), קיבלתי את הפרויקט הראשון שלי- עיצוב מוצר בחברת סטרטאפ מתחילה שפיתחה פורטל אינטרנטי למשחקי ילדים. כשהחברה עשתה סבב גיוס השקעות והעתיקה את משרדיה לניו-יורק, עברתי איתה.
אחרי כמה שנים אינטנסיביות חזרתי לארץ והתחלתי לעבוד בחברת ICQ בתור מעצב ממשקים. זאת הייתה חברה פורצת דרך גם בתחום הטכנולוגי וגם מבחינת האימפקט שעשתה אחרי האקזיט המרשים. הייתי חלק מהצוות והרגשתי שאני עושה היסטוריה.
אחרי כמה שנים, יצאתי לדרך עצמאית ועבדתי בתור יועץ של עשרות חברות מקומיות ובינלאומיות. ייעצתי הן לסטרטאפים בתחילת דרכם והן לחברות גדולות ומבוססות בשוק. עשיתי אין ספור פרויקטים שהיו קשורים לעיצוב חווית המשתמש של מוצרים דיגיטליים שונים. עסקתי גם בכל מה שקשור לעיצוב ממשקים ומותג מוצרי.
בתחילת דרכי המקצועית התמחיתי יותר בתחום של UI, ועם הזמן רכשתי כלים וידע בתחום של UX. כך שאני היום מגדיר את עצמי כ Full Stack Product Designer.
אחרי תקופה ארוכה של פעילות בתור עצמאי, הרגשתי צורך להיות חלק מארגון. עשיתי הרבה פרויקטים מגוונים אבל לא תמיד יכולתי להשפיע בצורה מלאה על קבלת ההחלטות במוצר, בגלל מגבלות של שיתוף ידע עם אנשים מחוץ לחברה. לכן חיפשתי משרה מעניינת ומאתגרת כאחראי Product Design.

 

אשמח להבין טוב יותר מה תפקידך ב-Taboola
אני אחראי על כל הנושאים הקשורים ל-Product Design במחלקת Publishers (מדיית האינטרנט). המוצר שלנו הוא פיד של כתבות מומלצות שבדרך כלל מופיע מתחת לכתבות רגילות, וגם פיטצ׳רים נלווים שעוזרים להגדיל את המעורבות של המשתמשים (Users Engagement). מדובר בתפקיד עם הרבה אחריות כי כל פעולה שאתה עושה נחשפת מיידית לעיני מיליוני משתמשים.

 

בTaboola יש לא מעט צוותים שעובדים על צדדים שונים של המערכת. איך מסנכרנים את העבודה? איך דואגים שהממשק יהיה אחיד לכל הצדדים ברמה הרעיונית והטכנית? האם יש לכם Guidelines
אנחנו שתי מחלקות נפרדות מבחינת צוות ה-Product Design. אנחנו מכוונים למשתמשי הקצה (כל מי שקורא חדשות באינטרנט) והלקוחות של מחלקת המדיה הם ה-Publishers והמפרסמים שרוצים להיחשף באמצעות השירות שלנו. מדובר במערכות שונות, אמנם הן מתממשקות בסוף על ידי הצגת פרסומות בפיד של טאבולה באתר של ה-Publishers, אבל צורת העבודה היא אחרת בתכלית. לכל מחלקה יש Guidelines של עצמה, אבל אנחנו (צוותי ה-Product Design של טאבולה) בהחלט מסונכרנים לגבי תהליכי העבודה וגם המוצרים. אנחנו מאוחדים על ידי גילדת המעצבים של טאבולה, ובמסגרת הזאת אנחנו מסתנכרנים בתדירות גבוהה ומתכננים תהליכי UX/UI של כלל החברה. אנחנו גם יוזמים פעילויות כמו כנסים, מיטאפים, הדרכות של צוותים שונים ועוד.

 

אשמח אם תסביר לנו איך מחליטים על הכנסת פיצ’ר חדש למערכת של Taboola ומאיפה מגיעה הדרישה, האם אתם עושים מחקרי משתמשים במחלקה? האם הדרישה מגיעה מצד מנהלי הלקוחות?
לצערי לא אוכל לחשוף את כל התהליכים שלנו בשל שמירה על הסודיות. באופן כללי כל פיצ׳ר חדש נובע מצורך עסקי, שיפור של חווית משתמש או העלאת רמה של Users Engagement. כמובן שהמהלכים מלווים במחקר מתמיד של מה שקורה בשוק, איסוף של רפרנסים, מחקרי משתמשים ושיח צמוד עם מנהלי הלקוחות.

 

באילו טכניקות אתם משתמשים כאשר אתם מעצבים פיצ’ר חדש לממשק, לצורך העניין האם למשל אתם עושים שאלוני לקוחות, צילום, Card Sorting או משהו בסגנון הזה? עד כמה הקשר מול הלקוחות ישיר?
יש לנו שני סוגי לקוחות: ה-Publishers ומשתמשי הקצה. אנחנו אוספים מידע על ה- Publishers דרך מנהלי הלקוחות ובנוסף גם עושים ביקורים אצל חלק מהם ומנסים להבין את הצרכים שלהם. לגבי לקוחות הקצה – הכלי היעיל ביותר הוא User Testing. אנחנו משתמשים באחד הפלטפורמות הקיימות ובודקים מדי פעם עיצובים שונים ברמה של פרוטוטיפ. אין ספק כי ולידציה מוקדמת של הפיצ’רים חוסכת הרבה זמן פיתוח.

 

האם אתה יכול לספר לנו על שינוי שעשיתם במערכת שהביא לשינוי מהותי בתוצאות או בחוויית המשתמש?
שוב, קשה לי להיכנס לפרטים כי אנחנו בתחרות קשה עם המתחרים. עצם העובדה שלפני פחות משנתיים המוצר המרכזי שלנו (Taboola Feed) לא היה קיים, אומר שהשינוי שהחברה עברה הוא מאד גדול. בתוך זה יש מודעות מאד גבוהה לכל הנושא של חווית משתמש וזה מעסיק את המעצבים פה לא מעט.

 

האם אתה יכול לספר לנו מה קורה כששינוי שעשיתם לא התקבל טוב?
אפשר אולי להתייחס לתהליכים שאנחנו (המעצבים) מקדמים בתוך החברה. אחד מהתהליכים שניסינו לקדם הוא אימוץ של Design Sprints כחלק מתהליך של פיתוח מוצרים. לא הצלחנו להכניס את זה לשגרה של מנהלי המוצר כי זה לא תמיד התאים לסגנון ההתנהלות הייחודי של הצוותים. למדנו שלא כל מתודולוגיה, אפילו פופולרית ועם ׳באז׳ גדול, מתאימה לכל חברה וצוות. עדיף לאמץ מתודולוגיות ששימוש בהן נובע מצורך אמיתי.

 

פעמים רבות, מעצבי חוויית משתמש בוחנים מה קיים כבר ומנסים להתייחס לחוויה הקיימת ולשפר או להעתיק אותה (מקרה קלאסי הוא מערכת הפרסום של בינג שהועתקה מהמערכת של גוגל). אתם והמתחרה הגדולה שלכם למעשה התחלתם פחות או יותר ביחד. כאשר אתם צריכים לעצב פיצ’ר חדש אילו מערכות קיימות אתם בוחנים?
מאד טבעי שנבדוק פידים אחרים שקיימים בשוק, כמו פייסבוק, אינסטגרם, גוגל ניוז וכו׳. אבל לא כל דבר שיש שם מתאים גם לנו. אנחנו סוג של white label, אין לנו מותג משלנו כי אנחנו מוטמעים בPublishers שונים עם מותג של עצמם, לכן אנחנו חייבים להיות מאד ניטראליים מבחינת השפה העיצובית. עוד הבדל גדול הוא שהשימוש בפיד שלנו הוא בלי הרשמה, וזה מגביל את האפשרויות (לשמור כתבות, פעילות חברתית ועוד). לכן זה לא מספיק פשוט להעתיק פיצ׳רים מאחרים. אנחנו חייבים להשקיע הרבה מחשבה איך הפיצ׳רים יעבדו בסביבה הייחודית שלנו.

 

לסיום, מה הם האתגרים העיצוביים שאתה רואה במערכת של Taboola וכיצד אתם ניגשים אליהם?
האתגר הראשון שהייתי צריך להתמודד איתו כשהתחלתי לעבוד בחברה הוא להקים מערך עבודה (workflow) מול מספר מנהלי מוצר, שכל אחד מהם עובד עם צוות מפתחים גדול. צריך לתעדף לפי סדר עדיפות כולל ולספק לכולם שקיפות מלאה לגבי הסטטוס של המשימות. כמובן שגם לספק את התוצרים בזמן ובאופן כללי לתת תחושה שהמשימה של כל מנהל/ת מוצר שפונה אלי יותר חשובה ודחופה מכל האחרות.
בנוסף, הייתי צריך לקבוע עם איזה כלים לעבוד. יש עכשיו בשוק ריבוי של תוכנות גרפיות, כלים לתקשורת בין הצוותים (כמו אינוויז׳ן ודומים), של ניהול משימות וכו׳. המבחר מאד גדול וזה די מבלבל. גיבשתי סט של כלים שאנחנו עובדים איתם. למרות שאני מעדיף לא לעבור לתוכנות אחרות בתדירות גבוהה, אני תמיד מנסה להיות מעודכן לראות אם שווה לעבור לתוכנה אחרת שמספקת יותר Value.
לדעתי האתגר הכי גדול היה לבנות flow של תהליך של Product Design בתוך ה-flow הכללי של הProduct Development. אני בניתי תהליך מאד מסודר שמתחיל במחקר, עובר דרך יצירת פרוטוטיפים ראשוניים ובדיקה שלהם על ידי נבדקים (זה מאפשר לנו לעשות בצורה יעילה ולידציה מוקדמת של הפיצ׳רים). מדובר בתהליך של User Testing בעזרת מתודולוגיות מהחדישות בשוק, הדבר משדרג מאוד את איכות המוצרים שלנו ועוזר לנו לעבוד באג׳יליט (Agile).

מאמר קודםהמשרות השוות של השבוע 6.10
מאמר הבאהמשרות השוות של השבוע 16.10
20 שנות ניסיון בנושאי דפוס ומדיה דיגיטלית. הרצה בעבר בויצו, שנקר ובצלאל. ניהל את תחומי התוכנות הדיגיטליות וחוויית המשתמש במכללות שונות. יזם בתחומים שונים בעולם הדיגיטל, ממדיה ועד פיתוח מיצגים למוזיאונים ומרכזי מבקרים בישראל ובעולם. עוסק באיפיון, ניהול פרויקטים דיגיטליים פרסום באינטרנט ומסחר אלקטרוני. בין לקוחותיו חברות מובילות וסטראטאפים מתחילים. אם אתם מתקשים להירדם בלילה, אל תוותרו על עותק מספרו: ״מתחם ההגנה הקיים והראוי לחוויית משתמש של תוכנות מחשב״. https://goo.gl/GjRN8R
תגובות פייסבוק

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here