“ניהול פרויקטים”, מילה כל כך פשוטה שמכילה כל כך הרבה. משום מה הרבה פעמים מפיקים קוראים לעצמם מנהלי פרויקטים. בגדול זה נכון, אבל כאשר מסתכלים על ניהול פרויקט כמקצוע (וזה אכן מקצוע) מבינים את הדקויות שבין הפקה לבין ניהול פרויקט ובמיוחד שמדובר בפרויקט של תוכנה. רוצה לומר: יש בניהול פרויקט יותר מאשר נראה לעין, ישנן תאוריות, ספרות, מתודולגיות וכלי עזר מתוחכמים.

כאשר חייתי בישראל ראיתי ועבדתי אנשים שקראו לעצמם מנהלי פרויקטים (חלקם היו שותפיי שזה יותר עצוב), הם ניהלו אקסל די עלוב והפרויקט נראה פחות או יותר כמו האקסל. אני לא יורד על ישראל, יש דברים שקשורים בישראל שכל העולם יכול לשבת וללמוד, בעיקר בכל מה שקשור בתעוזה, חוצפה חיובית, הנעת תהליכים ושבירת מוסכמות. בזה אין שני לישראל. בכל מה שקשור לארגון וסדר בואו נגיד ככה: יש לנו הרבה מה ללמוד. לאחר שעברתי לקנדה ועבדתי בחברת IT די גדולה, הבנתי את המשמעות האמיתית של מנהל פרויקטים שעובד עם תיעוד, תוכנת ניהול פרויקטים, עם סדר ועם שיטה. מחלוקת העבודה בין האנשים בחברה ומדידת שעות העבודה שלהם ועד חיוב הלקוח, הכל מסודר. זה לא שלא היו טעויות, אבל כאשר יש תהליך, גם לסדר טעויות זה קל.

תוך כדי שאני מתעניין בעולם ניהול הפרויקטים “האמיתי” כפי שאני קורא לו התחלתי להתעניין במתודולגיות שונות כאשר השם SCRUM עלה בכל מיני פורומים וקבוצות הקשורות לניהול פרויקטים. SCRUM היא מתודולגיית ניהול פרויקטים לא חדשה מאד אבל כזאת שרק בשנים האחרונות צוברת קהל מאמינים אדוק. לדעתי היא מאד רלוונטית ומותאמת לקצב והטמפרמנט הישראלי. היא אינה מקדשת מסמכים ואינה מקדשת תהליכים, היא מקדשת תקשורת ותוצאות.

החלטתי צלול פנימה ולקחתי קורס בין מספר ימים שבו למדנו ותרגלנו את מתודולגיית ה SCRUM. מהסדנאות החשובות שהייתי בהם כי הבנתי שיש דרך לעקוף את הבירוקרטיה הקנדית מבלי להגיע לשכונה הישראלית. יש מתודולגיה שתומכת בבאלגן אבל יודעת גם למסגר אותו לתוך רעיון. אחד מהספרים שהיינו צריכים לקורא לקראת הקורס הוא ספרו של אחד ממציאי השיטה Jeff Sutherland ונקרא Scrum: The Art of doing Twice The Work in Half the Time.

הייחוד של הספר הוא לא המידע שיש בו על ניהול פרויקטים, תמצאו ספרים טובים יותר המסבירים את התהליך. הייחוד של הספר הוא הסופר, טייס קרב שהפך לדוקטור ומנהל שמספר איך התסכולים שלו ושל אחרים מפרויקטים ארוכים ומורכבים שלא מייצרים שוב דבר הובילו אותו לפתח דרך חדשה לניהול. הסופר דואג להסביר את הפילוסופיה של SCRUM ועושה זאת עם דוגמאות דווקא לא מעולם התוכנה או הטכנולוגיה. יחד עם הבנה מעמיקה בבני אדם ובתהליכים הוא מצליח מצד אחד לרתק את קורא גם לאנקדוטות הקטנות וגם לסיפור המסגרת השלם שבסופו של יום הוליד דרך ייחודית לניהול פרויקטים ששינתה ומשנה את העולם.

אתם לא צריכים להיות חולי פרויקטים בשביל לקרוא את הספר הזה, אבל אם מעניין אתכם לדעת איך אתם יכולים להפוך את החיים שלכם לקצת יותר טובים ועל הדרך גם לקרוא ספר מרתק שכתב אדם מבריק. כדאי לקרוא וליישם.

תוכלו לרכוש את הספר דרך אמאזון בגרסא רגילה או דיגיטלית

מאמר קודםUX מנצח (או לפחות מתחרה)
מאמר הבאזה הזמן לבדוק עד כמה אתם שולטים ב-Pen Tool
20 שנות ניסיון בנושאי דפוס ומדיה דיגיטלית. הרצה בעבר בויצו, שנקר ובצלאל. ניהל את תחומי התוכנות הדיגיטליות וחוויית המשתמש במכללות שונות. יזם בתחומים שונים בעולם הדיגיטל, ממדיה ועד פיתוח מיצגים למוזיאונים ומרכזי מבקרים בישראל ובעולם. עוסק באיפיון, ניהול פרויקטים דיגיטליים פרסום באינטרנט ומסחר אלקטרוני. בין לקוחותיו חברות מובילות וסטראטאפים מתחילים. אם אתם מתקשים להירדם בלילה, אל תוותרו על עותק מספרו: ״מתחם ההגנה הקיים והראוי לחוויית משתמש של תוכנות מחשב״. https://goo.gl/GjRN8R
תגובות פייסבוק

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here